اقتصاد بناب

بررسی کلی وضعیت اقتصادی بناب

برای بررسی اقتصاد یک منطقه یا یک شهر به عوامل مختلفی باید توجه شود حال که قصد بررسی وضعیت اقتصادی بناب، شهری که در منطقه به عنوان شهر اقتصادی معروف بوده را داریم بهتر است که ابتدا از تعریف اقتصاد شروع کرده و سپس عوامل موثر در این زمینه را شناسایی نموده و تک تک این عوامل را در شرایط شهرستان مورد نقد و بررسی قرار دهیم. و در آخر نیز جهت بهبود اقتصاد بناب پیشهناد ها و راه کار هایی ارائه کنیم

اقتصاد بناب

تعریف اقتصاد

به طور کلی اقتصاد ارتباط میان تولید، تجارت و عرضه پول در یک کشور یا منطقه مشخص می باشد. در تعریفی دیگر اقتصاد مجموعه بزرگی از فعالیتهای بهم مرتبط تولیدی و مصرفی دانسته شده که به تعیین چگونگی تخصیص منابع کمیاب کمک می‌رسانند. اقتصاد همچنین به صورت «شبکه‌ای از تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و مصرف‌کنندگان کالاها و خدمات در یک مکان، منطقه یا کشور» تعریف شده‌است.

عوامل موثر در اقتصاد

اقتصاد برآیند کلیه فرایندهایی است که فرهنگ، ارزشها، آموزش، تکامل تکنولوژیکی، تاریخ، سازمان اجتماعی، ساختار سیاسی و سیستمهای قانونی و همین‌طور جغرافیا و مواهب طبیعی را دربر می‌گیرد. این عوامل زمینه، محتوا و شرایطی را که یک اقتصاد در آن عمل می‌کند را تعیین می‌نمایند. برخی فرهنگها اقتصادهای مولدتری را به وجود می‌آورند و لذا ارزش یا GDP بیشتری را تولید می‌کنند.

بررسی عوامل در اقتصاد بناب

ناظران و کارشناسان اقتصاد بر این باورند اهالی شهرستان  بناب هم در مناطق شهری و هم در مناطق روستایی مردمانی زحمت‌کش و در فعالیت‌های شغلی بسیار کوشا هستند. مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و کارهای جمعی و روحیه وحدت و همدلی از خصوصیات دیگر مردم این سرزمین بوده و در عرصه فعالیت‌های اقتصادی دارای ابتکارات ارزشمندی هستند که نرخ بیکاری پایین و به تبع آن نرخ اشتغال بالا و رونق کسب و کار از ویژگی این اقتصاد بناب به حساب می‌آید.

نرخ بیکاری

براساس اطلاعات موجود نرخ بیکاری در این شهرستان حدود ۶٫۵۶ درصد اعلام شده بوده که از نرخ بیکاری استان به مراتب پایین‌تر است. بخش عمده جمعیت شاغل این شهرستان را می‌توان در سه حوزه کشاورزی، صنعت و خدمات دانست که نزدیک به ۴۰ درصد آنها در بخش خدمات، بیش از ۳۰درصد در حوزه صنعت و نزدیک به ۲۷درصد نیز در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

موقیعیت جغرافیایی

با این وجود، این شهرستان به دلیل قرارگیری در محور تجهیز یافته تبریز- میاندوآب و به ویژه در مسیر محورهای ارتباطی استان‌های آذربایجان‌شرقی،غربی،کردستان و نزدیکی به مرزهای کشور عراق و اقلیم کردستان از موقعیت جغرافیایی مناسب برخوردار است. وجود زمین‌های هموار و حاصل‌خیز و نیز ماهیت صنعتی،کشاورزی و خدماتی آن، شهرستان بناب را به یکی از قطب‌های مهم توسعه استان تبدیل کرده است.

مواهب طبیعی

این شهرستان با دارا بودن حدود پنج درصد از اراضی زراعی آبی و باغات استان، یکی از قطب‌های تولید محصولات کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی است. فعالیت‌های عمده شاغلان بخش کشاورزی شهرستان را زراعت، باغداری، دامداری و پرورش مرغ گوشتی و تخمگذار تشکیل می‌دهد، به طوریکه رتبه دوم تولید تخم مرغ استان به این شهرستان تعلق دارد.

تکنولوژیکی

در کنار موارد بیان شده، به عقیده فعالان عرصه اقتصادی و بازار سرمایه در بخش صنعت شهرستان بناب نیز به لحاظ وجود توان تولید و ظرفیت بالا در صنعت فولاد و صنایع غذایی و آشامیدنی، داشتن سهم عمده تولید آن در سطح استان و امکان توسعه و افزایش واحدهای مزبور به دلیل مزیت این شهرستان در بخش کشاورزی، تجارب ارزشمند در صادرات محصولات صنایع تبدیلی وابسته به محصولات باغی از جمله کشمش، موقعیت مناسب جغرافیایی به دلیل قرارگیری در محور نسبتاً تجهیز یافته تبریز- میاندوآب و راه‌آهن تبریز تهران، زمینه ممتازی را برای رشد اقتصادی داراست.

بهبود اقتصاد موجود

با تمامی مزیت های موجود در اقتصاد بناب و توانایی های موجود در این شهرستان سوالی که مطرح می شود این است که چرا با وجود چنین شرایطی هنوز کسب و کار در این منطقه به شکوفایی مورد نظر نرسیده و نتوانسته که خود را بیش از این به جهان معرف نماید؟

در بین عوامل موثر در رونق اقتصادی در دنیای مدرن امروزی ایجاد روابط و استفاده از اطلاعات بروز امریست ضروری، باید نیاز ها را شناساییکرد و توانایی های خود را به دیگران نمایش داد کسب و کار در عصر اطلاعات و رایانه دیگر تک بعدی نبوده و بازار هدف و جلب مشتری نیز به یک منطقه محدود نیست.

در بناب متاسفانه به تبلیغات کسب و کار و جهانی شدن ارزش چندانی قائل نشده اند و این خود باعث گردیده تا هنوز به آنچه که در شان مردمان این منطقه است نرسند.

گروه تاپ تز با راه اندازی سایت تبلیغاتی بانک اطلاعات کسب و کار  و ارائه خدمات در زمینه معرفی و ثبت درخواست ها سعی بر این دارد که در این زهینه بتواند قدم موثری بردارد.